Da Ona Svedaite jobbet som LIS1-lege på Frøya, fikk hun raskt et godt inntrykk av både arbeidsplassen og øysamfunnet. Et inkluderende fagmiljø, varierte arbeidsoppgaver og nærheten til pasientene gjorde oppholdet både lærerikt og meningsfullt. Det var derfor et naturlig valg å komme tilbake når muligheten bød seg, nå i rollen som fastlege.
– Tiden som LIS1 ga meg et veldig godt inntrykk av både arbeidsplassen og lokalsamfunnet. Kombinasjonen av faglige utfordringer og trivsel gjorde at jeg ønsket å komme tilbake hit, sier hun.
Mennesker, fag og allmennmedisin
Interessen for legeyrket har alltid vært nært knyttet til mennesker. Ønsket om å gjøre en konkret forskjell i hverdagen til folk, kombinert med faglig nysgjerrighet, førte henne til medisinstudiet. I allmennmedisinen fant hun det hun verdsetter aller mest.
– Det jeg liker best, er bredden i faget og kontinuiteten i pasientforholdene. Å kunne følge pasienter over tid, bli kjent med livssituasjonen deres og bidra både forebyggende og behandlende, opplever jeg som veldig meningsfullt.
Trivsel i øysamfunnet
Så langt har opplevelsen av Frøya vært svært positiv. Ona beskriver øysamfunnet som åpent og imøtekommende, både på jobb og ellers i lokalmiljøet. Variasjonen blant pasientene gjør at ingen arbeidsdager er like, og nærheten mellom tjenestene legger til rette for godt samarbeid rundt den enkelte.
– Jeg setter stor pris på nærheten mellom fagmiljøene. Det gir gode forutsetninger for helhetlig oppfølging av pasientene.
Kontinuitet og ansvar i fastlegerollen
Overgangen fra LIS1 til fastlege innebærer mer ansvar, men også større kontinuitet. Det er nettopp dette Ona ser mest frem til i den nye rollen.
– Å få ansvar for egen pasientliste og kunne følge pasientene over tid gir bedre medisinske vurderinger og sterkere relasjoner.
Et trygt og inkluderende arbeidsmiljø
Arbeidsmiljøet ved Frøya legekontor beskriver hun som trygt og faglig sterkt, med lav terskel for å spørre hverandre om råd og dele erfaringer. I møtet med pasientene legger hun vekt på respekt, åpenhet og tydelig kommunikasjon.
– Det er viktig for meg at pasientene føler seg lyttet til og tatt på alvor. Gode beslutninger tas best i samarbeid.
Ser frem til hverdagen på Frøya
Også utenfor legekontoret ser hun frem til å bli bedre kjent med Frøya. Naturen, lokalmiljøet og aktivitetene på øya står høyt på listen, og en god hverdag handler for henne om balansen mellom en meningsfull jobb og tid til fritid, natur og sosialt liv.
Et ønske om å bli kjent over tid
– Jeg håper innbyggerne opplever meg som engasjert og tilgjengelig, og at jeg gjør mitt beste for hver enkelt pasient innenfor rammene vi har. Jeg ser frem til å bli kjent med både pasientene og lokalsamfunnet over tid.
Ona oppfordrer pasientene til å gjøre seg kjent med informasjonen på Helsenorge om fastlegeordningen og hvordan man kan forberede seg til legetimen.
- Det kan bidra til en mer oversiktlig og nyttig konsultasjon for både pasient og fastlege, avslutter hun.
Her finner du nyttig informasjon om fastlegeordningen og gode råd til hvordan du kan forberede deg til legetimen:
Om fastlegeordningen
Slik forbereder du deg til legetimen